Ekonomi

Küçük yatırımcı borsada nasıl ayakta kaldı?

Borsa geçtiğimiz hafta önemli dalgalanmalar yaşadı. Yeterli yatırım okuryazarlığı becerisine sahip olmayan küçük yatırımcıların bu şoklardan önemli ölçüde zarar görebileceği savunuldu.

Bir haftanın sonunda Borsa’daki oynaklığı değerlendiren kısa dalga yazarı Mehmet Çetingüleç, hisseleri düşük fiyattan toplamak isteyenlerin bu kez aradığını bulamadığını belirtti.

Çetingüleç, “Küçük yatırımcı elektrikli testereden nasıl kurtuldu?” başlıklı yazısında Borsadaki küçük yatırımcının tutumunu şöyle değerlendirdi:

“İlginç olan, küçük yatırımcıların yüksek değer kaybına rağmen beklemeyi başarmış olmaları. Bu direnç ve sabır, borsaya yeni girenlerin günlük tüccarlar değil, uzun vadeli yatırımcılar olduğunu gösteriyor.

Yatırımcıların paniğe kapılmadığı da verilere yansıdı. Geçen yıl sonunda 4 milyon olan yatırımcı sayısı 2 Şubat sonu itibarıyla 3 milyon 990 bine geriledi. Borsadan sadece 10.000 kişi ayrıldı. Ancak 3 Şubat’taki yükseliş sırasında ayrılan 10 bin kişinin geri döndüğü ve yatırımcı sayısının yeniden 4 milyona çıktığı görüldü. Küçük yatırımcıların borsada kalması paniğin büyümesini engellerken, yüksek fiyattan sattıkları hisseleri düşük fiyattan tahsil etmeyi planlayanların oyunu bozuldu. Nitekim, testerelerin çalıştığı ve endeksin aşağı yukarı hızlı hareketler yaptığı dönemde işlem hacmi düşük kaldı. Küçük yatırımcılar büyük dalgalanmaları şimdilik ‘kaybetmeden’ atlatmış görünüyor.

Peki neden satmadılar?

Yeni yatırımcıların çoğu ilk kez halka açık şirketlerin hisselerini satın almıştı. Bu şirketlerin daha fazla prim yapacağını düşünüyor gibiler.

Ayrıca hisse senetlerinde seçim öncesi yeni bir ralli beklentisi devam ediyor. Bu sabrın altında, hükümetin seçime giden yolda 4 milyonluk devasa bir kitleyi mağdur etmeyeceğine ve en azından devlet kontrolündeki hisse senetleri üzerinden endeksi taşıyacağına olan inanç da var.

Sonra ne olur?

Borsa endeksinin kritik seviye olan 4.800’i aşıp 4997’de kapatması değerli oldu. Yukarı yönlü ivme için önümüzdeki hafta 5020 ve 5060 seviyelerinin aşılması gerekiyor.

(…)

Şu ana kadar Borsa İstanbul’daki ‘shape-off’ seanslarının başarılı geçmediğini söylemek mümkün. Gelecekte de benzer girişimler olabilir.

Ancak elinde hisse senetleri ile düşüşe yakalananlara borsada sıkça söylenen bir taktiği hatırlatmak gerekiyor: ‘Bekleyen kazanır…’” (HABER MERKEZİ)

felahiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu