Haber

1700 Kişi Ata’dan Ana’ya Koştu

28. ‘Ata’dan Ana’ya Hürmet Koşusu’ rekor iştirakle gerçekleştirildi

Karşıyaka Belediyesi tarafından bir gelenek olarak devam ettirilen ‘Ata’dan Ana’ya Hürmet Koşusu’ 28. sefer gerçekleştirildi. Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün mevt yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen ve çok kısa müddette rekor müracaat alan klâsik koşuya 1700 Atatürk sevdalısı katıldı. Çip sistemi ile yapılan koşu, iştirakçilerin büyük beğenisini topladı. Ata’dan Ana’ya Hürmet Koşusu, bu sabah Atatürk, Annesi ve Bayan Hakları Anıtı’ndan başladı. Koşunun startını Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Belediye Lider Yardımcıları Berkhan Alptekin ve Ahmet Diker ile birlikte eski Ulusal Atlet Semra Aksu verdi. Ortalarında farklı kentlerden gelenlerin de bulunduğu, 7’den 70’e 1700 kişinin katıldığı koşu renkli imajlara sahne oldu.

4 KİLOMETRELİK GÜZERGAH
Atatürk, Annesi ve Bayan Hakları Anıtı’ndan başlayarak kıyı, Girne Caddesi güzergahından devam eden toplam 4 kilometrelik koşu, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda son buldu. Koşuda kullanılan göğüs numaralarını okuyan sistem sayesinde kestirme yolların kullanılmasının önüne geçildi. Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda dereceye giren iştirakçiler için ödül merasimi düzenlendi. Tüm iştirakçilere madalya, dereceye girenlere ise kupa takdim edildi. Ata’dan Ana’ya Hürmet Koşusu sponsorlarına da teşekkür plaketi takdim edildi. Chamartin Spor Materyalleri Genel Müdürü Levent Toros ve Mavibahçe Alışveriş Merkezi Yöneticisi His Öztürk plaketlerini Lider Tugay’ın elinden aldı.

“HEPİMİZ İÇİN ANLAMI AYRI”
Ödül merasiminde konuşma yapan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, koşunun çok bedelli ve manalı olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Bu koşunun hepimiz için manası çok başka. Bu yıl sizlerle birlikte 28’incisi gerçekleşti. Türkiye’nin gururu İzmir, İzmir’in gururu Karşıyaka, Karşıyaka’nın da gururlarından birisi bu koşu. Hepiniz âlâ ki varsınız. Şu anda Zübeyde Anne’mizin anıt mezarının çabucak önündeyiz; ona ve onun evladı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sevgimizi ve hürmetimizi bir kere daha gösteriyoruz. Ata’mızı ve Zübeyde Anne’mizi minnetle, rahmetle, hürmetle ve sevgiyle anıyoruz. Bizlere armağan ettiği Cumhuriyet için; çağdaş, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti için kendisine teşekkür ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti var hayli kurucusu olarak bu sevgiyi ve saygıyı görmeye her vakit devam edecek.”

“GELECEĞE UMUT OLALIM”
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş Türkiye Cumhuriyeti ideali için çalışmaya devam etmek gerektiğini vurgulayan Lider Tugay kelamlarını şöyle tamamladı: “Üzerimize düşen vazife onun yürüdüğü yolda yürümeye devam etmek, gösterdiği çağdaş ülke düzeyine ulaşmak için çalışmaya devam etmek. Daima birlikte bunu yapacağımıza inanıyor, hepinize başka ayrı teşekkür ediyorum. Burada çok küçük yaşlardaki çocuklarımız ve yaş almış büyüklerimiz ile birlikte bu koşuyu gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu koşuya katılan herkes şampiyon, herkes Türkiye’nin gururu; bizler sizle gurur duyuyoruz, siz de Cumhuriyet ile gurur duymaya devam edin. Birlikte Türkiye’ye örnek olmaya devam edelim, evlatlarımıza ve geleceğe umut olalım.”

GENEL KLASMAN DERECELERİ
28. Ata’dan Anaya Hürmet Koşusu Genel Klasman Erkekler Kategorisinde; Mehmet Aydıngör birinci, Enes Kurt ikinci ve Onur Tuğ üçüncü oldu. Genel Klasman Bayanlar Kategorisinde ise Ulusal Atlet Ece Calp birinci, Hasret Işık ikinci ve Mihraç Ayan üçüncü oldu. Dereceye giren iştirakçilere Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay kupalarını takdim etti. Öteki kategorilerde dereceye girenlere de kupa verildi. Tüm kategorilerde dereceye girenlerin tam listesine atadananayasaygikosusu adresli internet sitesinden ulaşılabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu