Haber

ABD, Bosna Hersek’teki 4 Sırp yetkiliyi yaptırım listesine aldı

ABD yönetiminin Bosna Hersek’teki 4 üst düzey Sırp yetkiliyi yaptırım listesine alması Sırplar tarafından tepkiyle karşılanırken, Boşnak siyasiler kararı desteklediklerini açıkladılar.

ABD yönetiminin Bosna-Hersek’teki 1992-1995 Bosna Savaşı’nı sona erdiren Dayton Barış Anlaşması’nı baltalamaktan yaptırım listesine aldığı dört yetkiliden biri olan Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp Üyesi Zeljka Cvijanovic, şunları savundu: karar, sorunları analiz etmeyi amaçlamıyordu.

Ülkedeki Sırp ajansı hakkında yorum yapan Cvijanoviç, “Yerel kurumlar yerine yabancıların aleyhinize karar vermesini veya bizim siyasi duruşumuz nedeniyle sürekli tehdit edilmenizi saçma buluyorum.” söz konusu.

Cvijanovic, yaptırım listesine bizzat dahil edildiklerini belirterek, “Görevlerimizden bağımsız olarak bizi tek tek listelediler. Bu ayrım nasıl yapıldı bilmiyorum ama benim yaptırımlara cevabım kurumsal olacak.” dedi.

Yaptırım kararına Bosnalı üye desteği

Konseyin Boşnak üyesi Denis Beciroviç, ABD yönetiminin aldığı kararın bölge için “önemli bir mesaj” taşıdığını belirterek, gelişmiş Batı siyasetinin Bosna-Hersek’te barış ve istikrarın korunmasını desteklediğini söyledi.

Yaptırım listesinde yer alan yetkililerin Bosna-Hersek’in egemenliği ve toprak bütünlüğü konusunda alışılmadık davranışlarda bulunduğuna işaret eden Beciroviç, Avrupa Birliği’nin (AB) Sırp Cumhuriyeti (SC) Lideri Milorad Dodik’e Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım uyguladığını söyledi. Bosna-Hersek ve onun hükümet biçimi. O çağırdı.

Dodik’in “bölücü” eylem ve söylemlerinin Bosna-Hersek’in barış ve istikrarı için büyük tehdit oluşturduğuna dikkati çeken Beciroviç, “Bosna-Hersek’te 30 yıldır tesis edilen barış ve istikrar, Dodik’in maceracı politikası nedeniyle tehlikede. .” değerlendirmesini yaptı.

Dodik, ABD kararının ardından yaptığı paylaşımda, “ABD, kendisi gibi düşünmeyen herkesi bu tür uygulamalarla disipline edebileceğini sanıyor. Yaptırım kararı ABD gibi büyük güçlerin aslında ne kadar zayıf olduğunu gösteriyor. Endişemiz yok. bu karar.” terimleri kullandı.

Dodik geçen yıl yaptırımlar listesine alınmıştı.

ABD yönetimi, dün Bosna-Hersek’teki 4 üst düzey Sırp yetkiliyi Dayton Barış Anlaşması’nı baltaladıkları gerekçesiyle yaptırımlar listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi (OFAC), Bosna-Hersek’te devlet düzeyinde bir yetkili ile ülkenin iki yanından biri olan SC’den üç hükümet yetkilisinin yaptırımlar listesine alındığını bildirdi.

Açıklamada, bu yetkililerin, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi kararlarının SC’de uygulanamaz olduğunu ilan eden ve dolayısıyla Dayton Barışının uygulanmasını tehdit eden bir yasanın SC Ulusal Meclisi tarafından geçirilmesini teşvik etmekten sorumlu oldukları belirtildi. Anlaşma.

SC Cumhurbaşkanı Dodik’in yasanın çıkarılmasının en önemli savunucularından biri olduğunu belirterek, Dodik’in geçtiğimiz yıl yaptırım kapsamına alındığını hatırlattı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yaptırım listesine eklenen dört yetkilinin NSRS Lideri Nenad Stevandiç, SC Başbakanı Radovan Viskoviç, Cvijanoviç ve SC Adalet Bakanı Milos Bukejloviç olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu