Ekonomi

Abdi İbrahim, Yerlileştirmeyi İlaç Tedarik Zincirinde ‘Odak Noktası’ Oluyor

Türkiye’nin uyum gücü Abdi İbrahim, HEAL2030 sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında ilaç sektöründe tedarik zincirinin yerelleştirilmesi için çok özel bir projeyi hayata geçirdi. Sürdürülebilirlik Adımları Derneği (SADE) iş birliğiyle hayata geçirilen ‘FOCUS’ projesi; Tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıların aşılmasına zemin hazırlarken, cari açığın azaltılması, sürdürülebilir ilaç üretimi, milli sermayenin yurt içinde kalması, teslimat sürelerinin kısalması ve tedarikçilerin yurt dışına açılmasının desteklenmesi gibi avantajlar sağlayacak, ülke ekonomisine ve ilaç bölümüne doğrudan katma değer sağlamaktadır.

Türk ilaç sektörünün 21 yıldır kesintisiz liderliğini sürdüren Abdi İbrahim, sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde HEAL2030 adlı sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde, şirketin satın alma operasyonlarında yerel tedarikçilerin payını artırmak için yeni bir projeye imza attı. Abdi İbrahim’in Sürdürülebilirlik Adımları Derneği (SADE) iş birliğiyle hayata geçirdiği proje ile ilaç üretimi için ithal edilen ürünlerin yerli kaynaklardan karşılanarak ‘tedarik zincirinin yerlileştirilmesi’ amaçlanıyor. ODAK projesi ile özellikle pandemi sürecinde küresel tedarik zincirlerinde kesintilere neden olan durumların tekrarlanmaması ve olası güçlüklerin kolayca aşılması amaçlanıyor.

Hedef, ithalat bağımlılığını azaltmak ve sürdürülebilir ilaç üretimini desteklemektir.

Abdi İbrahim, Odak Projesi ile sektörde ithalata bağımlılığı azaltmak ve verimliliği artırarak ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlamak konusunda da farkındalık yaratmayı hedefliyor. Projenin ilaç endüstrisine sağlayacağı pek çok avantajdan biri de sürdürülebilir ilaç üretimini destekleyen bir mekanizma öngörmesi. Ayrıca proje ile yerli sermayenin yurt içinde kalması, maliyet avantajı, terminlerin kısaltılması, hızlı bakım ve teknik güçlendirme imkanlarının artırılması, hatasız işler tedarik edilmesi ve tedarikçilerin yurt dışına açılımlarının desteklenmesi için değerli fırsatlar yaratılması planlanmaktadır. Abdi İbrahim’in hâlihazırda yerlileştirdiği ve ODAK projesi kapsamında yerlileştireceği iş kümelerinin ortasında; Kimyasallar ve reaktifler, ilaç yardımcı malzemeleri, makine ve teçhizat, yedek modüller, laboratuvar cihazları ve sarf malzemeleri olmak üzere 6 kategoride çok sayıda eser bulunmaktadır.

“Yerli arzı ön planda tutan bir strateji izliyor, her adımı ülkemiz için atıyoruz”

İthal eserlerin yerli kaynaklarla üretilmesine büyük önem verdiklerini belirten, Abdi İbrahim Satın Alma Direktörü  Ufuk Güler: “111 yıldır hayatı daha iyi hale getirme hedefiyle faaliyet gösteren bir şirket olarak uzun süredir iş, makine, hizmet, kimyasal ve ekipman alımlarında yerel tedariği ön planda tutan bir strateji izliyoruz. Hayata geçirdiğimiz ODAK projesi ile ilaç tedarik zincirinin yerelleşmesine öncülük etmekten mutluluk duyuyoruz. İthalat için bağımlı olduğumuz ürünlerin ülkemizde üretilmesi konusunda attığımız bu adım, hastaların ilaca erişimini kolaylaştıracak ve ekonomimize katkı sağlayacaktır. Proje ile yerli tedarikçi, yerli teknoloji, milli sermaye ve sürdürülebilir ilaç üretimini ‘odak’ noktamıza koyuyoruz.

Abdi İbrahim Teknoloji ve Yatırımlar Müdürü Murat TüzenODAK projesi için de şu değerlendirmede bulundu: “ODAK projesi ile makineden kimyaya kadar farklı odak alanlarında üretim yapan ve ortak amaç için çalışan firmalara öncülük ediyoruz. Bu proje sayesinde Abdi İbrahim’in uzun yıllara dayanan bilgi ve teknoloji gücünü yerli firmalara aktararak yerlileşmenin önünü açmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. İlaç tedarik zinciri kapsamında üretim veya satın alma yapan her paydaşı görmek istiyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu