Haber

Aliya İzzetbegoviç Camisi İmar ve Güzelleştirme Derneği Başkanı İbrahim Günay, türbelere yönelik yapılan eylemleri kınadı.

Aliya İzzetbegoviç Camisi İmar ve Güzelleştirme Derneği Lideri İbrahim Günay, din ayrımı gözetmeksizin kutsal mabetlere yönelik menfur eylemleri kınadıklarını belirtti.

Günay, Almanya’da üç camiye ırkçı tehdit içeren paketlerin gönderilmesine ilişkin mesajında, yaşanan olaydan üzüntü duyduğunu belirterek, Türkiye’nin tarih boyunca farklı inançlara sahip insanların bir arada hoşgörü içinde yaşayabildiği bir ülke olduğunu belirtti.

Bu tür saldırıların, kötü huylu bir tümör gibi hızla yayılan İslam ve Müslüman düşmanlığı hastalığının yeni tezahürleri olarak ortaya çıktığını vurgulayan Günay, şöyle konuştu:

“Müslümanlar olarak başka bir inanca ait olan kiliselere, havralara, mabetlere saygı duyabildiğimiz gibi, camilerimize yönelik eylemler ve bu tür utanç verici saldırılar da inanç özgürlüğü olamaz. Bugün Müslümanlar inançlarını özgürce yaşıyor, sokaklarda kendi dillerini özgürce konuşuyor, giyiniyorlar. Dinlerinin emrettiği gibi, “Sosyal hayatta çalışmak ve var olmak giderek zorlaşıyor. Irkçı saldırılar sadece Müslümanlara değil, Yahudilere, Afrikalılara, Asya kökenlilere, Romanlara ve göçmenlere de yöneliyor. Irkçı nefretin halkımızı hedef almasına izin veremeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu