Haber

Almanya Başbakanı Olaf Scholz: Nükleer Enerji Artık Kullanılmayacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinde nükleer enerjiye dönüş tartışmalarının bir parçası olarak Almanya’da artık nükleer enerji kullanılmayacağını belirtti.

Scholz, Radio Deutschlandfunk’a yaptığı açıklamada nükleer enerjiye dönüş konusuna değinerek, “Nükleer enerji bitti. Artık Almanya’da kullanılmayacak.” sözünü kullandı.

Nükleer enerjiye son verme kararının yıllar önce alındığını hatırlatan Scholz, “Yasa yürürlükten kaldırıldı. Yeni nükleer santral inşa etmek istiyorsanız 15 yıl sürecek ve bunun için 15 ila 20 milyar euro harcamanız gerekecek. her biri.” değerlendirmesini yaptı.

Söz konusu enerjinin kullanımının sona ermesiyle nükleer santrallerin sökülmesinin başladığını belirten Scholz, “Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, hidroelektrik ve biyokütle enerjisine dayalı enerji tedariği ve yenilenebilir enerjilerin yaygınlaştırılmasıyla, Elektrik ihtiyacımızın yüzde 80’ini ve sonrasında da ihtiyacımızın tamamını karşılıyoruz. Şu anda izlediğimiz yol bu.” dedi.

Almanya’da muhalefet partileri ve koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP), bir süredir nükleer enerji kullanımına devam edilmesi yönünde çağrıda bulunuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu