Ekonomi

Altın, Fed’in daha yavaş faiz artışına işaret etmesiyle yükseliyor

Küresel piyasalarda süreç gören altın fiyatları kritik eşik 1.750 doların üzerine sıçradı.

Spot altının ons fiyatı perşembe günü erken Asya seansında 1.755.73 dolara yükselirken, ABD altın vadeli süreçleri 1.755.90 dolara yükseldi.

Daha düşük faiz oranları, öteki varlıklara kıyasla külçe altının cazipliğini artırıyor. Yüksek faiz oranları, getirisi olmayan varlığı elde tutmak için daha yüksek fırsat maliyetlerine dönüştüğü için bu yıl altının yüksek enflasyona ve başka belirsizliklere karşı kalkan olarak kullanılması sürdü.

Spot altında 1.757 direnci kırılır mı?

Fed’in kasım ayı tutanakları satır ortalarında öne çıkan başlıklar, Fed siyaset yapıcılarının kıymetli bir çoğunluğunun faiz artış suratını yavaşlatmanın “yakında uygun olacağı” konusunda hemfikir olduğunu gösterdi.

Fed’in aralık ayındaki toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı mümkünlüğü % 85.

Küresel piyasalarda dolar, Fed tutanaklarının akabinde genel olarak düşük seyretti. Daha zayıf bir dolar ise denizaşırı alıcılar için külçe altını daha ucuz ve cazip hale getiriyor.

Bununla birlikte, kimi teknik analistler spot altının ons başına 1.757 dolarlık teknik direnç etrafındaki sıçramasına son verebileceğini ve akabinde düşüşüne geçebileceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu