Haber

Bakan Bozdağ: Hakim-savcı sosyal medya linçlerinden etkilenebilir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hakim ve savcıların vicdanlarının Anayasa, hukuk ve hukuka bağlı olması gerektiğini belirtti. Bakacağımız şey Anayasa, kanun, kanundur” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) Eğitim Merkezi’nde düzenlenen ’27. Dönem’ Adlı Türkiye Adalet Akademisi Yargıç ve Savcı Adayları Eğitimi Açılış Törenine katıldı. Bakan Bozdağ, hakim ve savcı adaylarına seslenerek, “İnşallah bu mesleğe kabul edildikten sonra belki biraz belki biraz daha 40 yıl bu millete adalet adına hizmet etme imkanınız olur. Adalet” yüksek bir değerdir.Allah’ın sıfatlarından biridir.Tek kıstastır.Adalet gibi çalıştığımız alanın da büyük bir bedel olduğu gerçeğini gözden kaçırmayalım.Tabii adalet de adaletin en önemlilerindendir. herkesin hayatını güzelleştiren, herkesi mutlu eden en değerli şeyler. Bu yüzden attığınız her adımda, yaptığınız her süreçte adalet öncelikli, adil karar. Hassasiyet vermek kesinlikle birinci prensibiniz olmalı” dedi.

“Yargıçlar görevlerinde bağımsızdır” Bakan Bozdağ, karar verirken Anayasa’nın 138’inci maddesinde belirtilen unsura uyduklarına işaret etti. Vicdan size hayranlık duyulabilir. Birçok zalim vicdanları rahat olduğu için zulme uğruyor. Genç hakim ve savcı adaylarımız, vicdanınız Anayasa’ya bağlı olsun. Vicdanınız yasalara bağlı olmalıdır. Vicdanınız size farklı söylüyor ama biz Anayasa ne diyorsa onu yapacağız. Kanun ne emrediyorsa onu yapın. Bizim vicdanımız, hakim ve savcıların vicdanı Anayasa’ya, hukuka ve hukuka bağlı olmalıdır. Kanunsuz suç olmaz, kanunsuz ceza olmaz. Lütfen vicdanınızı her zaman Anayasamıza, maddelerimize ve hukuka bağlı tutunuz. Zaman zaman görüyoruz; Linç ediyorlar. Hakimler ve savcılar bundan etkilenebilir. Ancak Anayasa’ya bakacaksınız. Bakacağımız şey; Anayasa, kanun, kanun” dedi. ve sağduyunuzu kullanmakta da zorluk çekeceksiniz. Hakimin takdiri mutlak ve tartışılmazdır. Yargıtay bile takdir yetkisine itiraz etmez. Takdir hakkı, vekilharç olarak kendimizi beğenme hakkı değildir. Takdir hakkı keyfilik hakkı değildir. Bizim takdirimiz; Anayasa, hukuk davası, kanun ve belgedeki delillerle sınırlıdır. Takdirimiz keyfi değildir; Bunun yasal bir hak olduğu gerçeğini göz ardı etmemekte fayda var” dedi. Bakan Bozdağ da “hukuk Türkçesi”nin önemine dikkat çekerek, “‘Hukuk Türkçesi’ dediğimiz bir Türkçe kullanmamız gerekiyor; Ama burada ciddi sorunlarımız var. Katılım kavramını günümüz Türkçesinde bir kavramla değiştirmek gerektiğinde bir paragraf yazmak gerekir. ‘Hukuk Türkçesi’ Türkçe’dir. Gelecekte yaşayacak atalarımızdan kalan bir Türk dilidir. Lütfen Türkçemizi doğru öğrenin ve doğru kullanın.”

Hakim ve savcıların vatandaşla görüşmeyerek bağımsız olamayacağını ifade eden Bakan Bozdağ, “Adil olmak her zaman değerlidir, ancak adil görünmek de bir o kadar değerlidir. Kararlarınız yüzde 100 adil olsa da insanlar size inanmıyorsa. adalet, sorun var.Hâkim ve savcıların bağımsızlığını vatandaşla tartışmayarak, “Tarafsızlığı sağlayan tek şey, kararlarınızda verdiğiniz karardır. Millete kapılarını kapatıp ‘tarafsızım, bağımsızım’ diyenlerle işimiz yok. Kapılar halka, hukukçulara ve vatandaşlara kapatılamaz” dedi.

kinik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu