Teknoloji

Bedava Müzik Dinleme Programları – 2022

2022 yılında müzik dinlemeyi çok seven biriyseniz tercih edebileceğiniz hayli fazla müzik dinleme programı bulunuyor. Bugün sizler için kişisel müzik kitaplığınızı oluşturabileceğiniz, yeni sanatkarlar keşfedebileceğiniz, müzik akışları dinleyebileceğiniz ve yakınınızdaki radyo istasyonlarını bulmanızı sağlayacak parasız müzik dinleme programlarınının bir listesini derledik.

Bu uygulamaların tümü fiyatsızdır ve birçok Android ve iOS aygıtlarıyla uyumludur. Birden fazla müzik akış hizmeti, fiyatlı seçeneklerini ücretsiz bir formda deneyimlemenize müsaade verir. Kimi platform yalnızca belirli bir tıp için hizmet verirken kimi platformlarda radyo dinlemenize imkan tanır. Seçim yapabileceğiniz bu kadar fazla seçenek varken epey zorlanabilirsiniz. Bu nedenle, ücretsiz müzik dinleyebileceğiniz programları özellikleriyle birlikte ele aldık. 

Bedava müzik dinleme programları:

  • Soundcloud
  • Spotify
  • Audiomack
  • TuneLn 
  • Idagio
  • YouTube Music
  • Deezer

Yeni sanatkarlar keşfetmenin en uygun yolu: SoundCloud

Diğer parasız müzik dinleme programları üzere tanınan müziklere basitçe erişmenizi sağlayan SoundCloud, birebir vakitte öteki hiçbir platformda duyamayacağınız yeni ve yakında çıkacak olan kesimleri da bulundurmaktadır. Hayli minimalist ve sade dizaynıyla, kullanıcılara değerli derecede kullanım kolaylığı sunmaktadır. SoundCloud, bilhassa amatör sanatçıların kaydettikleri kesimlerini basitçe yükleyebildikleri tanınan bir platform pozisyonundadır.

En yaratıcı çalma listeleri: Spotify

Spotify sadece en tanınan müzik dinleme uygulamalarından biri değil, tıpkı vakitte fiyatsız olarak kullanabileceğiniz en âlâ platformlardan biridir. Uygulama, premium sürümün yanı sıra çeşitli özelliklerin kısıtlandığı fiyatsız sürümü de sunmaktadır. En sevdiğiniz müziklerin bulunduğu bir çalma listesi oluşturabilir, podcast dinleyebir, öteki sanatkarları yahut arkadaşlarınızı takip edebilir ve ruh halinize nazaran binlerce çalma listesi ortasından birini dinlemeye başlayabilirsiniz. Şirket tarafından açıklanan son raporlarda, premium kullanıcı sayısının 195 milyona ulaştığı belirtildi. Şayet üyeliğinizi premium plana yükseltirseniz, rastgele bir reklam kısıtlaması olmadan müzik dinleyebilirsiniz. Fiyatsız sürüm ise reklam barındırır ve sınırsız şarkı atlama özelliğini kısıtlar.

Amatör sanatkarlar için başka bir alternatif: Audiomack

Audiomack, SoundCloud üzere şimdi keşfedilmemiş ve gelecek vadeden sanatkarlara odaklanan fiyatsız bir platformdur. 2012’den bu yana faal olan platformun şu anda aylık 17 milyonun üstünde kullanıcısı vardır. Müzikleri, farklı çalma listeleri de dahil olmak üzere çeşitli çalma listelerine ekleyebilir ve sanatkarları tek tek takip edebilirsiniz. Ayrıyeten bir parçayı dinlerken, diğer kullanıcıların okuması için modül hakkında yorum yapabilir, parçayı çalma listelerine kaydedebilir ve hatta daha sonra dinlemek için indirebilirsiniz. Bilhassa Hip-hop ve EDM üzere belli çeşitlere odaklanan platformun iOS, Android ve masaüstü sürümleri bulunmaktadır. Sanatkarlara sunulan fiyatsız özellikler ortasında sınırsız kesim yükleme, istatistikleri denetim etme ve para kazanma bulunuyor. Dinleyicilere sunulan fiyatsız sürümde ise reklamlar bulunmaktadır.

Radyo dinlemek isteyenlerin vazgeçilmezi: TuneIn

Tuneln ile binlerce radyo istasyonu ortasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıyeten bir sanatçı, müzik yahut çeşit aratarak tüm radyo istasyonlarına ulaşabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından genel radyo, müzik, haber ve spor da dahil olmak üzere çok geniş bir radyo seçeneği bulunmaktadır. Şu an için yaklaşık 100.000’den fazla istasyon kullanıcılara sunulmuştur. Tuneln genel olarak kullanımı fiyatsız bir platformdur lakin reklamları kaldırmak yahut sırf Premium abonelerine sunulan özel içeriklerden yararlanmak istiyorsanız, isteğe bağlı fiyatlı aboneliğini de tercih edebilirsiniz.

Klasik müzik için tek adres: Idagio

Idagio büsbütün klasik müziğe yönelik bir platformdur. Orkestra şefleri, solistler ve ferdî performans ile ilgili tüm ayrıntılara ulaşmanıza imkan tanıyan Idagio, klasik müzik ile bütünleşmiş epey şık bir dizayna sahiptir. Idagio’nun tüm müzik kitaplığını ücretsiz olarak dinleyebilir ve farklı ruh halleri için hazırlanmış klasik müzik listelerine erişebilirsiniz.

Müzik görüntüleri ve canlı performanslar: YouTube Music

YouTube Music’in fiyatsız sürümü, şayet internet irtibatınız varsa istediğiniz kadar müzik dinlemenize müsaade verir. Ancak başka platformlarda olduğu gibi fiyatsız sürümünde çeşitli reklamlar karşınıza çıkacaktır. Platform, fiyatlı ve fiyatsız sürümünde, tercihlerinize nazaran akıllı önerilerde bulunur ve ortalarından seçim yapabileceğiniz hayli geniş bir müzik ve görüntü kitaplığı sunar. YouTube Music muhtemelen fiyatsız olarak kullanabileceğinz en geniş sanatçı seçeneğine sahip platformlardan biridir. 

Küçük lakin rekabetçi: Deezer

Deezer, 90 milyondan fazla lisanslı modüle sahip bir müzik dinleme platformudur. Birden fazla büyük plak şirketinin çıkardığı modülleri dinleyebilir yahut indirebilirsiniz. Deezer’i ücretsiz olarak çabucak hemen birçok platformda kullanabilirsiniz. Müzikleri daha yüksek kalitede ve çevrimdışı olarak dinlemenizi sağlayan premium seçeneği de bulunmaktadır. Fiyatsız sürüm, Spotify’a misal bir modelde çalışan reklam sistemine sahiptir. 2016 yılında ABD pazarına giren Fransız şirket Deezer, öteki platformlardan çok farklı özellikler sunmuyor olsa da şık tasarımı ve kesim çeşitliliiği ile rekabetçi bir pozisyonda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu