Ekonomi

BofA Global Research’e göre Fed’in Aralık ayında faiz artırması pek mümkün görünmüyor

BofA Global Research, ABD Merkez Bankası’nın para politikasına ilişkin beklentilerini revize ederek Aralık ayında artık faiz artışı beklemediğini belirtti. Tahminlerdeki değişiklik, Ekim enflasyonunun beklenenden düşük gerçekleşmesinin ardından geldi.

Mali araştırma şirketi daha önce Federal Rezerv’in faiz oranında nihai 25 baz puanlık bir artış öngörmüştü. Bu son gelişme, beklenen enflasyon oranlarının önceki varsayımları karşılamaması nedeniyle ekonomik görünümde bir değişikliğe işaret ediyor.

Stephen Juneau liderliğindeki bir grup BofA ekonomisti Salı günü yayınlanan bir notta, “Artık yürüyüş döngüsünün bittiğini düşünüyoruz” dedi. Bu, Federal Rezerv’in ekonomik büyüme ve enflasyonu yönetmede kilit bir strateji olan faiz oranlarını artırma eğiliminde bir duraklamaya işaret ediyor.

Federal Rezerv tarafından belirlenen faiz oranının, işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyeti ve tasarruf getirisi de dahil olmak üzere ekonominin çeşitli yönleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Faiz artışlarının durdurulması kararı, son dönemdeki ekonomik veriler ışığında daha temkinli bir yaklaşımın göstergesi olabilir.

ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Federal Reserve binası, ABD’yi ve küresel ekonomiyi etkileyen önemli finansal kararların alındığı yer olmuştur. Faiz kararlarının alınacağı bir sonraki Fed toplantısının Aralık ayında yapılması planlanıyor. BofA Global Research’ün belirttiği gibi, faiz oranlarını artırmama kararı para politikasında önemli bir değişime işaret edecek.

Bunların mevcut ekonomik göstergelere dayanan tahminler olduğunu ve yeni veriler ortaya çıktıkça değişebileceğini unutmamak önemlidir. Faiz oranlarına ilişkin nihai karar Fed’in Aralık ayındaki toplantısında verilecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu