Teknoloji

Cerrah robot Da Vinci, ameliyat edilemeyen tümörü çıkararak hastanın hayatını kurtarıyor

Ameliyatlar, tümörleri ve hastalıkla ilgili diğer sorunları ortadan kaldırmak için doktorların insan vücudunun derinliklerine ulaşmasını gerektiren zorlu işlerdir. Emekli bir CBC muhabiri, Da Vinci cerrahi robotu gibi robotların bu yüksek riskli operasyonlarda ne kadar değerli olabileceğini bize gösterdi.

Glenn Deir’e göre, eğer Da Vinci robotu ameliyatına yardım etmeseydi, hâlâ bademciklerinde kötü huylu bir tümörle boğuşuyor olacaktı ya da daha kötüsü kanserden ölmüş olacaktı. Deir, yazdığı bir makalede, kanserli bir tümörün alınabilmesi için doktorların bademcikleri, dili ve boğazı hassas bir şekilde kesmesi gerektiğini, kimsenin buna istekli olmadığını belirtiyor. Ama onun tek umudu, ” parmaklar“İnsan elinin ulaşamayacağı yerlere ulaşabilen” Da Vinci’nin cerrahi robotuydu bu.

Ameliyat başarılı oldu ve Deir’in tümörü çıkarıldı; Dili, boğazı ve bademcikleri kesildikten sonra iyileşmesi ve yeniden konuşmayı öğrenmesi için kendisine süre verildi. Da Vinci olmasaydı ameliyat çok farklı olurdu. Doktor, tümöre ulaşmak için çenesini ikiye bölüp elle çıkarmak zorunda kalacaklarını belirtiyor.

Bunun yerine Da Vinci cerrahi robotu ve Dr.Martin Corstenile ilgili ( ameliyat sırasında robotu kontrol eden doktor ) rehber ellerinin yardımıyla boynunda yalnızca bir kesi yapılması yeterliydi. Bu hikaye ve otonom olarak ameliyat gerçekleştirebilen robotların geliştirilmesi, robotiğin cerrahi dünyada ne kadar değerli hale geldiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu