Haber

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, Malatya’da konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi 311 bin konutluk rezerv alan için planlamalarımız tamamlandı. Büyük bir kısmı ihale edildi. Bir yıl içinde ortaya çıkarılıp teslim edilecek.” .” söz konusu.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Malatya’ya gelen Bakan Özhaseki, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti.

Cuma namazını Büyükşehir Belediyesi yanındaki Sümer Camii’nde kılan Bakan Özhaseki, Emlak Konut’un aynı bölgede depremden etkilenen esnaf için yaptırdığı işyerlerini inceledi.

Büyükşehir Belediyesi’ndeki “Planlama Çalışma Toplantısı”na katılan Bakan Özhaseki, toplantının açılışında gazetecilere bir konuşma yaparak, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Malatyalılara geçmiş olsun dileklerini iletti. merhumlara rahmet, geride kalanlara hayırlı ve uzun ömürler diledi.

Bu depremlerin bin yılın felaketi olduğunu kaydeden Özhaseki, “Bu topraklar üzerinde kurduğumuz medeniyetimizin başına gelebilecek en büyük felaketle karşı karşıya kaldık. binlerce vatandaşımız mağdur oldu.Aslında bu kayıpların giderilmesi noktasında devlete büyük bir mali yük bindi.Ama çok şükür biz büyük bir milletiz.Bu millet böyle bir beladan kurtulur.Kimse olmasın. telaş içerisinde.” söz konusu.

Bakan Özhaseki, depremin olduğu ilk andan itibaren bakanlar, bakan yardımcıları, valiler, kaymakamlar, bölgede çalışabilecek herkesin görevlendirildiğini ve 800 AK Partili belediyeyi en yakın yerlerine yönlendirdiklerini bildirdi. Doğal olarak, insanların yerleşebilmesi için ev yapma sorunu üzerine bir iddia vardı. Çok şükür hızlı davrandık. Bundan sonra da hızlı davranmaya devam edeceğiz, inşallah bundan sonra da yaraları sarmaya devam edeceğiz. Herkes bundan emin olmalı. Devlet bizim devletimiz ve biz büyük bir devletiz, büyük bir milletiz. Çok şükür bu zararların üstesinden geleceğiz ve bu yaraları saracağız. Kimse ‘Devlet bana ulaşmadı, devlet ihtiyacımı karşılamadı, devlet beni görmedi’ diyemez. dedi.

170.000 civarında konutun inşaatına başlandı

Bakanlık olarak rezerv alanlara konut yaptıklarını ve yaklaşık 170 bin konutun inşaatına başlandığını anlatan Özhaseki, şunları kaydetti:

“Ufak tefek teslimlerimiz de var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi 311 bin konutluk rezerv alanla ilgili planlamamız tamamlandı. Büyük bir kısmı ihale edildi. Bunlar ortaya çıkacak ve bir yıl içinde teslim edeceğiz. Bu günlerde buraları temin edip yerlerine teslim edeceğiz.Bunun dışında kentlerdeki yaşamı planlamak, oradaki yerel hareketliliği ön plana çıkarmak ve sağlamak amacıyla yerinde dönüşüm sorununu da gündeme getiriyoruz. Özellikle şehir merkezlerinde harap olan yerlerde bir an önce eski canlılığa kavuşturulması. Bunun dışında bazı farklı formüller de gündemde.” Bugün Malatya’da ilgili sektörden meslektaşlarımızla bu konuları görüşeceğiz. . bir sonuca varacağız. Sonunda işimizi yaptık. Hem Bakanlar Kurulu’nda hem de kabinede Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bakan arkadaşlarımızın hepsi ‘Evet uygun formüller var’ dediler. Şimdi Malatya, Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta düşündüğümüz formülleri yerel olarak ifade edip burada çıkabilecek sorunları tespit edip cevaplarını hazırlayacağız. Yeni tekliflerimizi büyük ihtimalle en geç bir hafta içinde millete ileteceğiz.”

“Yeni yasalar da getireceğiz, biraz daha sert davranmaya devam edeceğiz”

Allah’tan bir daha böyle bir musibet vermemesini dileyen Özhaseki, “Tevekkül Müslümanın işidir, güzeldir. Ama tedbirsiz tevekkül olmaz. İlerleyen zamanlarda tedbir anlamında da yeni düzenlemeler yapacağız. yeni yasalar da getirecek, biraz daha sert davranmaya çalışacağız.devam edeceğiz.1999 depremi bu millete büyük ders oldu.Ondan sonra ortaya çıkan binaların çoğunun tüzüğe uygun olarak kaldırıldığını gördük. kanunlar yapılmış, zarar görmemiş.1999’dan sonra kaldırdığınız maddelere, özellikle de devletin ortaya koyduğu maddelere göre bir bina yapıldıysa, size edepli davranılır. malzeme seçiminde sorun yok, hiçbir binaya bir şey olmadığından emin olun. Ancak bunlara uyulmazsa, donatı atlanırsa veya yapılırsa, kolon ve kirişlerde farklı amaçlarla kesmeler veya benzeri işler oturarak yapılırsa içinde doğal olarak bir felaket ortaya çıkar. Bu nedenle önümüzdeki günlerde ders kabul ederek bu çalışmayı daha sıkı sürdüreceğiz.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu