Haber

Çin: İhracat kontrolleri Çinli ve Japon yonga üreticilerinin çıkarlarına zarar verecek

Ticaret Bakanlığı Tokyo yönetiminden yapılan açıklamada, Çin ve JaponyaTürkiye’deki sektör gruplarının olumsuz görüş bildirdiği halde kararında ısrar etmesinin yanlış olduğu belirtildi.

Açıklamada, 1 Haziran’da yürürlüğe girmesi planlanan uygulamanın iki ülke arasındaki ticari iş birliğine zarar vereceği ifade edildi. Çince ve Japoncaşirketlerin çıkarlarına önemli ölçüde zarar vereceğini vurguladı.

İhracat kontrollerinin kötüye kullanılmasının serbest ticaret anlayışına ve uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarına aykırı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Çin, meşru hak ve çıkarlarını korumak için karşı önlem alma hakkını saklı tutacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, uygulamanın küresel yarı iletken endüstrisinin organizasyonunu bozacağı, endüstri ve tedarik zincirlerinin güvenlik ve istikrarını olumsuz etkileyeceği değerlendirildi.

ABD’nin çip sektöründe Çinli üreticilere getirdiği kısıtlamalara paralel olarak Tokyo yönetimi, Çin’e 23 çeşit çip üretim ekipmanının ihracatını kontrol altına alacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu