Haber

Deprem bölgesinden getirilen refakatsiz çocuklar için önlemler alındı

Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketiyle karşı karşıya.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta 2 şiddetli deprem meydana geldi.

10 ili vuran afet geniş bir coğrafyaya yayılarak binlerce can aldı.

Büyük yıkıma neden olan depremin ardından arama kurtarma ekipleri, vatandaşları ilk andan itibaren enkaz altından çıkarmak için büyük çaba harcıyor.

Öte yandan enkaz altından çıkarılan bebek ve çocuklar ile refakatsiz bebek ve çocuklar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından devlet koruması altına alınıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, Deprem bölgesinde yaptığı incelemelerde yaptığı açıklamada, “Çocuklarımız da dahil olmak üzere kurum bakımında bulunan vatandaşlarımız ile ilgili hızlı bir şekilde önlem aldık. Riskli bölgelerdeki vatandaşlarımızı, çocuklar, yaşlılar olmak üzere güvenli bölgelere sevk ettik. ve engelliler için gerekli desteği sağlamak için çalışıyoruz.”söz konusu.

“Çocuklarımızı yerleştireceğimiz kurumları hazırladık, çocuklar kimseye teslim edilmiyor”

Yanık, gerekli önlemleri aldıklarını ve refakatsiz, kurum bakımında ya da enkaz altından çıkmış çocuklara teslim ettiklerini belirterek, “Takibini yapıyoruz. Bunun dışında refakatsiz çocuk söz konusu ise tekrar yerleştireceğimiz kurumları hazırladık, ilgili atamaları yaptık. Endişeye gerek yok. Sağlık Bakanlığı ile koordinasyonumuz var. refakatsiz çocukların ‘Ben akrabayım, onların ailesinim’ diyenlere teslim edilmemesini sağlamak.”sözlerini kullandı.

“Çocuklar için çağrı merkezi kurduk”

Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Afet bölgelerinde ailesine ve yakınlarına ulaşılamayan çocuklarımız için çağrı merkezi kurduk”ve davet merkezi numaraları paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu