Haber

İsrail’de yüksek teknoloji sektöründen Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine protesto

İsrail’deki yüksek teknoloji sektörü çalışanları, Benjamin Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan yasa teklifini başkent Tel Aviv’de düzenlenen bir gösteri ve bir saatlik iş bırakma eylemiyle protesto etti.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, önde gelen yüksek teknoloji şirketlerinin yüzlerce çalışanı bir saatliğine işlerinden ayrıldı. İsrail bayraklarının yanı sıra hükümetin politikalarına tepkilerini ifade eden pankartlar taşıyan göstericiler Tel Aviv’deki Kaplan Caddesi’nde toplandı.

Çevrede yoğun güvenlik önlemi alan İsrail polisi, trafik akışının aksamasını önlemek için zaman zaman müdahale etti.

Gösteriyi düzenleyen Yüksek Teknoloji İşçileri Protesto Kümesi yaptığı yazılı açıklamada, Netanyahu’nun yargı düzenlemesini “darbe” olarak nitelendirerek, İsrail’deki yüksek teknoloji bölümü için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Açıklamada, “bağımsız mahkemeler ortadan kalktığında inovasyon, yatırım ve uluslararası şirketler kalmayacak” uyarısında bulunuldu.

İsrail İnovasyon Yönetimi raporuna göre yüksek teknoloji branşı 2021 yılında gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 15,3’ünü üretti ve bu sektör ülke ihracatının yüzde 54’ünü gerçekleştirdi.

Rapora göre, İsrail’deki istihdamın yüzde 10,4’ünü oluşturan yüksek teknoloji sektörü “İsrail ekonomisinde merkezi bir rol oynamaya” devam ediyor.

Netanyahu hükümetinin “yargı reformu”

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir yasa tasarısını planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Parlamento’ya devretme yönündeki saldırıları, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargısı arasında gerginliğe neden oldu.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclis’ten geçen yasaları, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırı olduğu gerekçesiyle bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti, Yargıtay’ın Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisini kaldıracağını açıkladığı yargı düzenlemesinde belirtti.

Cumartesi günü hükümetin önerisine karşı yüz binden fazla İsrailli sokaklara döküldü ve başkent Tel Aviv başta olmak üzere birçok şehirde kitlesel gösteriler düzenledi.

akyakahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu