Haber

Kılıçdaroğlu, Akbelen Ormanı’nda köylülerle buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kömür madeni sahasının genişletilmesi nedeniyle 5 gün önce kazı çalışmalarına başlanan Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı’na gitti. Kılıçdaroğlu’na bazı CHP’li milletvekilleri eşlik etti ve Akbelen Ormanı’nda “Direnerek kazanacağız” sloganlarıyla karşılandı.

Kılıçdaroğlu, 2 yıldır doğa nöbeti yaparak Akbelen Ormanı’nı korumaya çalışan köylüler ve çevrecilerle bir araya geldi. Vatandaşların açıklamalarını dinleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin neresine giderseniz gidin benzer olaylar oluyor. Ama direniyorsunuz. Kemal kardeşiniz yanınızda merak etmeyin. Sonuna kadar savaşacağız. Mücadeleniz sıradan değil. Mücadeleniz bir hak mücadelesidir. Hak mücadeleniz kolektif bir mücadeledir. Ben bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağım. Buraya tekrar geleceğim” dedi.

Açıklamanın ardından alanı terk etmek üzere aracına binen Kılıçdaroğlu, engellendi. Kılıçdaroğlu, “Otomobil değil, barikat” sloganıyla çevrecilerin tepkisi üzerine kesim alanına gitme kararı aldı. Kılıçdaroğlu’nun ormana girmesine izin verilirken, barikatı aşıp kesim alanına girmeye çalışan çevrecilere jandarma biber gazı ve copla müdahale etti, bazıları gözaltına alındı.

Limak Holding ve IC Holding’in ortak iştiraki olan YK Enerji’nin Akbelen Ormanı’ndaki kömür madeni alanını genişletmek için 2019 yılından bu yana yerel halk ve çevreciler ağaç kesitine karşı mücadele veriyor.

İkizköylülerin Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde Orman Genel Müdürlüğü aleyhine açtığı yürütmeyi durdurma davası devam ederken, 2021 yılı Temmuz ayında Akbelen Ormanı’nda 100’den fazla ağaç kesildi. İkizköy halkının ve bölgedeki çevre aktivistlerinin protestoları. Ardından İkizköy halkı ormanda çadırlar kurarak nöbet tutmaya başladı. Köylülerin bu direnişi iki yılı aşkın bir süre ormandaki ağaçların kesilmesini engelledi.

Ancak 24 Temmuz sabahı çok sayıda jandarma timleri ve TOMA’lar isyancıları uzaklaştırmak için ormana gönderildi.

DW/TY,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu