Teknoloji

Muharebe istikrarı değişiyor… ASELSAN KARAT İlk Kez Teknofest’te Sergilendi!

Kızılötesi arama ve takip sistemleri, 5. Nesil savaş uçaklarının düşük görüş özelliklerine katkı sağlamak ve pasif arama yeteneği sağlamak için çok kritik elektro-optik sistemlerdir. Bu noktada ASELSAN, Milli Muharip Uçak için KARAT ve TOYGUN kızılötesi arama ve hedefleme sistemlerini geliştiriyor.

SON TEKNOLOJİLERLE DONANIMLI

KARAT kızılötesi arama ve takip sistemi IRST, Milli Muharip Uçak kokpitinin önüne, radar kesiti azaltılmış özel bir pencerenin arkasına yerleştirilecek. Milli Muharip Uçak, KARAT ile birlikte aktif yayın yapmaksızın radarıyla düşman savaş uçaklarını pasif olarak tespit edebilecek. Milli Muharip Uçak, KARAT ile birlikte tam kızılötesi arama sistemine sahip ilk 5. Nesil savaş uçağı olacak.

Kıyaslanabilecek F-35’te havadan havaya kızılötesi arama işlevi, uçağın burnunun altında TOYGUN muadili EOTS sensör sistemi ile yapılıyor. KARAT, hem EOTS’den daha iyi performans gösterecek hem de ayrık bir sensör olması nedeniyle Milli Muharip Uçakların eş zamanlı olarak yer hedeflerine taarruza geçmesini de sağlayacak.

KARAT, LWIR bandında çalışan kızılötesi dedektör ile donatılacak ve böylece uzun mesafelerde hedef tespiti yapılabilecektir. KARAT, çok amaçlı takip özelliğine, geniş tarama alanına, düşük tarama süresine ve dar/geniş açılı görüntüleme özelliklerine sahip olacaktır.

ASELSAN’ın Milli Muharip Uçak ve Kızıl Elma için geliştirdiği TOYGUN elektro-optik sensör sistemi projesi bir yandan devam ediyor. TOYGUN, 1280×1024 piksel çözünürlüğe sahip MWIR kızılötesi ana sensörü ile düşük görüş kabiliyetine sahip uçaklarımızın havadan yere hedefleme ihtiyacının karşılanmasında rol oynayacaktır.

SAVAŞ ŞARTLARINDA YENİ DÖNEME İMZA VERECEK

Öte yandan TOYGUN; 1064 nm dalga boyunda lazer işaretleme, en az 35 km menzile kadar hassasiyetle lazer lekeleme, başka bir platform tarafından işaretlenen hedefi tespit ve takip için lazer nokta takibi ve termal görüntülemeye kıyasla dahili hizalama görevlerini gerçekleştirebilecektir.Sistem, dahili GPS / harici INS / platform navigasyon verileri / dahili atalet ölçüm birimi desteği ile yerdeki bir hedefin koordinatlarını hesaplayabilecektir.

TOYGUN ve KARAT, Milli Muharip Uçak muadillerinde bulunmayan özel bir sensör füzyon sistemine sahip olacak. Kızılötesi arama ve hedefleme sistemlerinin farklı sensörlerle yapılması, uçağın hava hedeflerine arama yaparken yer hedeflerine de saldırmasını sağlayacaktır. TOYGUN ve KARAT, Milli Muharip Uçakta da 360 derece kızılötesi görüntüleme sistemi ile birlikte çalışacak.

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu