Teknoloji

Özel İndirim Günleri DDOS Saldırılarına Kapı Aralıyor

KASIM AYINDA DDOS AKINLARI 109 ARTIYOR

Online alışverişlerin en ağır yaşandığı periyot olan kasım ayında tüketicilerin siber güvenliğini tehdit eden pek çok faktör bulunuyor. Efsane Cuma indirimleriyle başlayan ve Siber Pazartesi kampanyalarıyla devam eden süreçte DDoS hücumlarının 109 artacağını öngören Komtera Teknoloji Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, DDoS akınları karşısında kâfi muhafazaya sahip olmanın büyük değer taşıdığını vurguluyor.

Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırısı, teknolojik aygıtları yahut ağları kullanıcılar için kullanılamaz hale getirmeyi amaçlayan bir siber atak çeşidi olarak tanımlanıyor. DDoS atakları, güvenliği ihlal edilen bir yahut birden fazla sistemi kullanabiliyor. Kasım ayında Efsane Cuma indirimleriyle başlayan ve Siber Pazartesi kampanyalarıyla devam edecek olan süreçte bilhassa e-ticaret sağlayıcılarına yönelik DDoS hücumlarının 109’un üzerinde bir artış göstereceğinin altını çizen Komtera Teknoloji Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, DDoS taarruzları karşısında kâfi muhafazaya sahip olmayan e-ticaret sitelerinin ve perakendecilerin büyük finansal kayıplara ek olarak prestij kaybı da yaşayacaklarını vurgularken bu cins ataklar karşısında kurumların alabileceği en tesirli 4 güvenlik tedbirini paylaşıyor.

Etkili Güvenlik Tedbirleri Alamayan Kurumlar Ziyan Görüyor!

E-ticaret sağlayıcıları ve perakendecileri gaye alan siber hücumlar, kuruluşlar için yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Özel indirim günleri nedeniyle online alışverişlerin en ağır yaşandığını periyot olan kasım ayında DDoS hücumlarının artacağını aktaran Gürsel Tipsin, kurumların büyük mağduriyetler yaşamaması ismine almaları gereken tedbirleri 4 unsurda sıralıyor.

1. Kâfi bant genişliğine sahip olduğunuzdan emin olun. DDoS ataklarıyla çabanın ön şartı kâfi bant genişliğine sahip olmaktan geçiyor. Kâfi bant genişliğine sahip olmak şirketlerin altyapılarını daha dirençli hale getirdiği için şirketleri tam manasıyla DDoS taarruzlarını önlemese de hücum etabında hackerların aşması gereken yolu uzatmış oluyor.

2. Yedekli altyapılar oluşturun. E-ticaret sitelerinin ve perakendecilerin risk altında olduğu kasım ayında hackerların sunuculara başarılı bir biçimde girmesini zorlaştırmak ve ortalarındaki trafiği engellemek için altyapının uygun bir yük dengeleme sistemiyle birden fazla bilgi merkezine dağıtılmış olduğundan emin olmak gerekiyor. Bu bağlamda DDoS akınları karşısında yedekli altyapılar oluşturmak hücumları tedbire noktasında tesirli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

3. Ağ donanımlarınızı yapılandırın. DDoS ataklarının başarılı olmasını önlemek için kolay donanım yapılandırmaları yapmak gerekiyor. O denli ki, güvenlik duvarına yahut yönlendiriciye gelen ICMP paketlerini bırakacak yahut ağın dışından DNS geri dönüşlerini engelleyecek formda oluşturmak, muhakkak DNS ve ping tabanlı hacimsel hücumları önlüyor.

4. Saldırlar karşısında tesirli aygıtlara sahip olun. DDoS hücumlarını etkisiz hale getirebilmek ismine gelişmekte olan ağ ve uygulama tehditlerine karşı hizmetleri teminat altına alabilen gerçek vakitli bir DDoS savunma ve taarruz muhafaza aygıtlarına sahip olmak büyük kıymet taşıyor. DDoS savunma ve atak müdafaa aygıtları, yüksek hacimli ve kısa müddetli tehditlere karşı mitigation’ı başlatıyor. Bu sayede pak trafiği süratlice emniyetli kaynaklara iletebiliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu