Haber

Özgür Özel’den Tuzla Piyade Okulu’ndan ihraç kararına ilişkin ilk sözler: Kabul edemeyiz

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım’da Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı’nda düzenlenen anma töreninde CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yakasında Atatürk’ün fotoğrafını taşımayan işçi ve tepki gösteren diğer çalışanlar hakkındaki ihraç kararına tepki gösterdi. Bu. Özel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Alınan kararı kabul etmemiz mümkün değil. Atatürk’e saygısızlık edenlere aynı cezanın verilmesi ile buna tepki gösteren teğmenler arasındaki ilişki asla açıklanamaz. ” dedi.

İstanbul Tuzla Piyade Okulu’nda düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nde bir teğmenin yakasına Atatürk fotoğrafı takmak istememesi üzerine başlayan ve daha sonra kavgaya dönüşen olayla ilgili karar açıklandı. Karara göre olaya karışan 7 personel Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel

“VERİLEN KARARI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Karara tepki gösteren CHP Genel Başkanı Özel, sosyal medya hesabından “Vermenin alâkası asla anlatılamaz.” ifadelerini kullandı.

NE OLDU?

İddiaya göre, İstanbul Tuzla Piyade Okulu’nda düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nde bazı teğmenler yakalarına Atatürk fotoğrafı takmayı reddetti. Bu duruma diğer teğmenler tepki gösterdi ve kavga çıktı. Fotoğrafı olmayanlardan biri şikayetçi oldu ve darp raporu aldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı hukuk biriminde konuyla ilgili idari soruşturma başlatıldı.

Soruşturma sonucunda olaya karışan 7 çalışanın Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildiği öğrenildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu ve Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85’inci yıl dönümünde Piyade Okulu Komutanlığı’nda meydana gelen olayla ilgili başlatılan idari soruşturma kapsamında Yüksek Disiplin Kurulu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın olaya karışan işçi hakkında şikayette bulunarak Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildiği; Silahlı Kuvvetler Disiplin Kanunu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulları Yönetmeliği uyarınca amirlerin kararı ve yukarıda belirtilen diğer mevzuat uyarınca, ‘Silahlı Kuvvetlerden ayrılma’ kararı verildi.Olayın adli sürecinden alınacak belge ve bilgilere göre diğer işlemler yapılacak.

Önceliği yerleşik disiplini korumak olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizde; “Temel değerleri sarsacak, disiplini bozacak, askeri hiyerarşiyi bozacak hiçbir kişi, olay ve duruma hoşgörü gösterilmeyeceğine dair en ufak bir şüphe olmamalıdır.”

Kaynak: Haberler.com / Politika

derikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu