Ekonomi

Sürpriz altın tahmini! numarayı görecek

Mücevher İhracatçıları Birliği Lideri Burak Yakın, Dahilde İşleme Rejimi’nin (DİR) kaldırılması ve ticaretin kaydına yönelik bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle kuyumculuk bölümünün cari açığın kapanmasına daha büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Türkiye ihracatının en pahalı katma segmentlerinden biri olan mücevher fabrika ayarlarına dönmek istiyor. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, “Dış ticaret dengesine baktığınız zaman yaklaşık 900 milyon dolar ithalat, 6 milyar dolar ihracat yapıyoruz.

İhracatı yolcularla birlikte eklediğinizde ihracatımız ithalatımızın 8 katı. Tabii ki ihracatı daha da artırmak istiyoruz. Burada iki nokta var, ihraç ettiğimiz ürünlerin miktarını artırmak ve kalite olarak artırmak. Yani katma değerli ürünümüzü, marka değerimizi yükseltmek için çalışıyoruz” dedi.dedi.

Türkiye’de mücevherat üreticisi firma sayısının 6000 olduğunu ancak aktif ihracat yapan firma sayısının 1250 civarında olduğunu belirten Sn. “Bu sayıyı 3-4 bin seviyelerine çıkarmamız gerekiyor. Bu amaçla eğitimler veriyoruz, atölyelerimize danışmanlık yapıyoruz, Kuyumcukent’te bilgi merkezi açtık, sektöre verdiğimiz sözlerin biri hariç hepsini gerçekleştirdik.

DIR kapsamında getirilen 20 kilo altın sınırının 40 kiloya çıkarılması için imzalar atıldı ancak henüz yürürlüğe girmedi. Sektör bu düzenlemeyi dört gözle bekliyor.”dedim.

2023 için belirledikleri 7 milyar dolarlık ihracat hedefinin mevcut durum çerçevesinde belirlendiğini kaydeden Yakın, şöyle konuştu: “Hedefimiz çok daha yüksek. Montaj imalatçılarımız dünyada liderlik için oynuyor. Dolayısıyla gerekli adımları atabilirsek birkaç yıl içinde çift haneli rakamlara ulaşmak mümkün” dedi.dedi.

Türkiye’nin son yıllarda yaptığı altın ithalatına dikkat çeken Yak, altında 5 bin doları görecek. “1100, 1200, 1400 dolardan altın aldık. Bugün 2000 dolarda. Altın fiyatlarında 5 bin doları göreceğiz. 1 yılın altında 3 milyar dolar kar var. Altın, Türkiye’nin toplam zenginliğidir”dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu