Teknoloji

Suudi Arabistan ve Rusya’dan petrol kararı! Fiyatları etkileyecek

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın Enerji Bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberde, Suudi Arabistan’ın OPEC+ ülkeleriyle koordineli olarak Mayıs ayından yıl sonuna kadar günlük petrol üretimini 500 bin varil azaltma kararı aldığı bildirildi.

Söz konusu kesintinin Kasım 2022’de alınan kesinti kararına ek olduğu kaydedilen haberde, Enerji Bakanlığı yetkilisinin söz konusu kesintinin petroldeki istikrarı desteklemeye yönelik bir tedbir olduğunu vurguladığı bildirildi. pazar.

Geçen yıl 5 Ekim’de yapılan toplantıda OPEC+ ülkeleri, Kasım 2022’den itibaren günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltma kararı aldı.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA!

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak yaptığı yazılı açıklamada, ABD ve Avrupa’da yaşanan bankacılık krizi ve dünyada güç alanında atılan hatalı adımlar nedeniyle petrol piyasasında yüksek volatilite ve öngörülemeyen süreçlerin yaşandığına vurgu yaptı.

Rusya’nın önleyici bir adım olarak petrol üretimini kısma kararı aldığını belirten Novak, “Şubat üretim hacmimize kıyasla yıl sonuna kadar petrol üretimimizi günlük 500 bin varil azaltacağız” dedi. sözünü kullandı.

madenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu