Haber

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Kahramanmaraş’ta konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ülkede hala istenilen düzeyde yağış olmadığına değinerek, “Su en çok tarımda kullanıldığı için tarımda yüzde 77 su tüketimi var, bu konuda planlama yapmak zorundayız. tarım sektörü.” dedim.

Kirişci, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde (KSÜ) düzenlenen “Türkiye’de Tarımsal Eğitimin 177. Yıldönümü ve Akademik Başarı Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, tarımın kültür ve yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyledi.

Üretimi alın terinin, aklın alın terinin oluşturduğunu ifade eden Kirişci, “Gönül teri dökenler üretenlerdir ki alın teri dökenler daha aktif ve verimli çalışsın. Özellikle akademik dünya bu anlamda öne çıkıyor. .Akademi dünyasının yetiştirdiği meslektaşlarımız, üreticilerimizin ihtiyacı olan her türlü bilgiyi, teknik donanımı sağlayanlardır.” dedi.

Tarımda dezenformasyonun çok görüldüğünü kaydeden Kirişci, gerekli çalışmaları yaptıklarını ve kitapçık yayınladıklarını hatırlattı.

Türkiye’de gıda ve tarım ihracatında önemli artış yaşandığını anlatan Kirişci, “2002’de 3,8 milyar dolar olan ihracatımızı 2022 sonunun prestijiyle 30 milyar dolara çıkardık. 2002’de sadece biraz daha zorlayarak tüm Türkiye’nin ihracatını artıracağız. Bunu tarım ve tarımdan elde edilen gıda ürünleri alanında gerçekleştirmiş olacağız.” değerlendirmesini yaptı.

“Türkiye su zengini bir ülke değil”

Son dönemde yağışların az olduğuna işaret eden Kirişci, şunları kaydetti:

“Coğrafyamızda hala bizi sevindirecek kıymetli bir yağış yok. Türkiye su zengini bir ülke değil, bunu her fırsatta söylüyorum. Tarımsal üretimimizi, şehir planlamamızı, şehir planlamamızı mutlaka yapmak mecburiyetindeyiz. su üzerinden sanayi nasıl gelişmeli.ülkeler arasında 3 kritik bahis gündemde sayılıyor.Biri tarım,gerisi gıda ama ikincisi su,üçüncüsü de enerji.Aslında bunlardan üçü tamamen eğitim-öğretim faaliyetlerimiz içerisindedir.Bu açıdan pusulanın bir ayağını mutlaka suya sokacağız, diğer ayağıyla ilgili de planlama yapacağız.Eğer bölgemize geri dönersek yüzde 77 Tarımda su tüketimi, tarımın en çok su kullandığı düşünülürse.

Türkiye’nin toprak zengini bir ülke olmadığına işaret eden Kirişci, Türkiye’nin öncelikli olarak stratejik ürünler üretmesi gerektiğini belirtti.

TBMM’nin yakın gelecekte tarım camiasına önemli katkı sağlayacak düzenlemeler yapacağına inandıklarını vurgulayan Kirişci, “Asıl olan kamunun istihdamı değil, tarım yapılacak tarlaların genişletilmesidir. meslekler icra edilecektir.Mesleğin daha fonksiyonel ve prestijli hale getirilmesidir.Bir diğer çalışmamız da yeminli ve yeminsiz zirai müşavirliktir.Ziraat,gıda,su ürünleri mühendisleri mesleklerinde ilk iki gönüllü yeminli müşavirlik ünvanını kazanacağız. ve veterinerler.” dedi.

Konuşmanın ardından Bakan Kirişci ve protokol üyeleri, tarım eğitiminde başarı gösteren akademisyenlere plaket verdi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Vali Ömer Faruk Coşkun, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Genel Başkanı Mehmet Ali Akben, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Celalettin Güvenç, Habibe Öçal, Ahmet Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KSU Rektörü Prof. . Alptekin Yasım, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Yusuf Karat, Tarım ve Orman İl Müdürü Ramazan Bilir ve ilgililer katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu