Haber

Türkiye’de oy verme işlemi sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için oy verme süreci sona erdi.

Sandıkta oylarını kullanmak için bekleyen seçmenler, sandık başkanı tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Bir sonraki oylar atıldıktan sonra, cumhurbaşkanlığı seçimi için oy pusulaları önce sayılacak ve listelenecek. Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türünün geçersiz olması diğerinin geçersizliğini gerektirmez.

Birden fazla ittifaka, ittifaka dahil olmayan aynı partiye veya adaya mühür vurulursa oylar geçersiz sayılır.

Oy pusulasının bütünlüğünü bozacak şekilde yırtılması veya yırtılması ve oy pusulasının üzerine mühür dışında veya mühür yerine rastgele özel işaret, isim, imza kaşesi veya parmak izi basılması da oyunu geçersiz kılar.

Ayrıca oy pusulasına karalama, çizik veya belirgin bir şekilde işaret konulması veya zarftan işaretleme amacıyla rastgele bir madde çıkması halinde oylar geçersiz sayılacaktır.

Önümüzdeki seçimde cumhurbaşkanı adaylarından hiçbiri salt çoğunluğu sağlayamazsa 28 Mayıs’ta ikinci tur oylama yapılacak. Bunun için YSK’nın önceden hazırladığı seçim takvimi çalışacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun yasakları sona erdiğinde seçim sonuçlarını Gazete Duvar’dan takip edebilirsiniz. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu