Haber

Acı sürgün 159. yılında unutulmadı

Acı sürgün 159. yılında unutulmadı

DÜZCE – Düzce’deki Çerkesler, Çarlık Rusya’sının Çerkesleri Kafkasya’dan sürmesinin 159. yıl dönümünü sessiz bir yürüyüşle andı. Yürüyüşün sonunda Çerkesler, sürgünde hayatını kaybedenler için dualar okudu ve yemek dağıttı.

Çarlık Rusyası’nın stratejik önemde gördüğü Kafkasya’yı ele geçirmek amacıyla 1864 yılında bölgede yaşayan Çerkez ve Abhaz halklarının çeşitli yöntemlerle anavatanlarından sürgün edilmesinin ve sürgünde hayatını kaybedenlerin 159. yıl dönümü. anıldılar. Anıtpark Meydanı’nda toplanan Çerkeslere AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan ve AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu eşlik etti. Burada düzenlenen törende konuşan Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin, “Biz Kafkas halkları 159 yıl önce 101 yıl süren savaşta Çarlık Rusya’sına karşı vatanımızı ve hürriyetimizi savunduk ve milyonları kaybettik. 21 Mayıs 1864 hiçbir Çerkes’in unutamayacağı bir tarihtir.”

Konuşmaların ardından meydanda toplananlar, ellerinde Çerkez, Abhaz ve Türk bayrakları ile sessizce Cedidiye Meydanı’na yürüdü.

Programa katılan Erkan Dinçer isimli vatandaş, “Her yıl 21 Mayıs’ta ecdadımızın geçmişteki dertlerini burada hissediyoruz ve o acıları tekrar tekrar paylaşıyoruz. Bugün bizim için çok üzücü bir gün. Yaşananları unutmamak adına bu acı günleri her yıl tekrarlamak durumunda kalıyoruz. “Türkiye’de yaşadığımız süre içerisinde bu ülkeyi vatanımız olarak kabul etmeye ve Türkiye’de üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. en uygun yol” dedi.

Bir başka vatandaş ise, “Geçmişte yaşanan acı olaylarda hayatını kaybeden büyüklerimizi anmak için bir araya geliyoruz. Anıtpark’tan buraya yürüyoruz. Bu tüm şehitlerimizin anısına sessiz bir yürüyüş. Sürgünde hayatını kaybeden büyüklerimizin ruhlarına mevlid-i şerif okunur.”

Cedidiye Meydanı’ndaki program, katılımcılara çörek dağıtımı ile son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu