Haber

İSPARK 6 kez dünyayı dolaştı

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan İSPARK, 2022 yılında yeni otoparklarla kapasitesini artırdı. Cadde üstü park alanlarında çift sıra parktan kaynaklanan sorunların önüne geçti. 48 milyon kez yüzbinlerce araca hizmet veren İSPARK, sistemli ve düzenli yönetim modeliyle ilçe merkezlerindeki otopark sorununa neşter vurdu.

2022 YILINDA 10 BİN ARAÇLIK İLAVE KAPASİTE

İSPARK, 2021 yılında otoparklar başta olmak üzere tüm iş alanlarında 117 bin 688 kapasite ile hizmet verirken, planlaması ve yoğun çalışmasıyla 2022 yılında 127 bin araç kapasitesine ulaştı.

Parklarda ise sürücülerin açık ve çok katlı otoparkları daha çok tercih ettikleri görüldü. Çok katlı ve açık otoparklarda park etme oranı yüzde 76 iken, cadde üzeri otoparklarda bu oran yüzde 24 oldu.

İSPARK’ın genişleyen ağı sayesinde İstanbullular 2022’de araçlarını 48 milyon kez park etti. Park eden araçlar hesaplandığında yaklaşık 240 bin kilometre uzunluğundaki araç konvoyunun trafikten otoparklara çekildiği görüldü. Böylece park halindeki araçlar uç uca eklendiğinde dünyanın 6 kez döndüğü ortaya çıktı.

6 MİLYONDAN FAZLA PARK REKREASYON ALANLARINA

Doğanın ve sahilin tadını çıkarmak isteyen İstanbullular, İSPARK’ın şehrin farklı noktalarında doğa ile iç içe olan otoparklarını da yoğun bir şekilde kullandı. İSPARK, başta Maltepe Orhangazi Kent Parkı olmak üzere kıyı bölgelerinde, mesire alanlarında ve şehir parklarında bulunan otoparklarında 2022 yılında 6,2 milyon araca hizmet verdi.

OTOBÜS KAPILARI KONFORLU

İstanbul’un değerli ulaşım ve seyahat noktalarından biri olan 15 Temmuz Demokrasi Otogarı ile İSPARK Alibeyköy Cep Otogarı 2022 bilgilerinde, otogara giriş çıkış yapan yolcu otobüsleri ve gelen araçlar yolcu indirecek ve yolcu alacak otogarlar birlikte hesaplandı. Toplam 9,3 milyon adet otopark hizmeti verildi.

İSPARK’TA ÇILGINLIK YOK

2022 yılında İSPARK otoparklarını 655 bin kez kullanan engelli sürücüler, İSPARK’ın sunduğu ücretsiz otopark hizmetinden yararlanmaya devam etti. Engelli sürücüler, araçlarını İSPARK’a kaydettirerek şehir genelindeki açık ve katlı otoparklardan 10 saat, yol kenarı otoparklardan ise 3 saat ücretsiz olarak yararlanabilirler.

Şehit yakınları ve gaziler İSPARK otoparklarını 2022 yılında 27 bin kez ücretsiz kullandı. Araçlarını online kayıt ettiren şehit yakınları ve gaziler İSPARK otoparklarını ücretsiz kullanabiliyor.

İSTANBULLER 1.5 MİLYON KM PEDAL ETTİ

İstanbul genelinde 300 istasyon ve 3 bin bisikletle hizmet veren İsbike akıllı bisiklet paylaşım sisteminin 2022 yılı verilerine göre 483 bin kez bisiklet kiralandı. İstanbullular bisikletle toplam 1,5 milyon kilometre yol kat etti.

haber-yavuzeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu