Yaşam

Ninjalar Hakkında Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınızı İddia Ettiğiniz 15 İlginç Gerçek

Bugün ninjalar, genellikle tanınan kültürde görünen gizemli ve yetenekli savaşçılar olarak biliniyor. Ancak tarihsel gerçekleri ve kökenleri hakkında ne kadar şey biliyoruz? Tarihten günümüze sırlarla dolu bu dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?

Kaynak:https://list25.com/25-büyüleyici-fac…

1. Aslında “Ninja” olarak adlandırılmadılar!

Belgeler, ninjaların orta çağda “shinobi no mono” olarak okunduğunu gösteriyor. ‘Ninja’, 20. yüzyılda popüler hale gelen kelimenin geçersiz Çince telaffuzudur.

2. Ninja baskınlarına karşı güçlendirilmiş kaleler.

Zamanla insanlar ninjaların nasıl çalıştığını anladı ve potansiyel hedefler, sessiz suikastçıların faaliyetlerini engellemek için çeşitli karşı önlemler oluşturmaya başladı. Örneğin, silahları çıkarılabilir döşeme tahtalarının altına saklamak, üzerine basıldığında gıcırdatmak için kasıtlı olarak tasarlanmış metal menteşeler ve çakıllarla kaplı avlulu kale tasarımları popülerdi.

3. En yetenekli olanlar Iga ve Koga klanlarındandı.

Iga ve Koga klanları tarafından eğitilen ninjaların üst düzey yetenekleri vardı. Bu ninjalar, seçkin ve belirli roller için özel olarak eğitildi.

4. Ninjalar, Batı kültürüne ilk kez James Bond serisiyle geldi.

Pop kültüründe ninjaların ilk Batılı kullanımı, 1964 James Bond romanı You Only Live Twice’dadır. Bu kitapla ninjaların batı kültürüne girmesiyle birlikte 70’ler ve sonrasında ninjalar hakkında birçok film ve kitap yazıldı.

5. Samurayla düşman değillerdi.

Popüler medya genellikle samurayları ve ninjaları düşman olarak tasvir eder. Aslında, ninja terimi genellikle bir samuray ordusu içindeki bir sınıfa atıfta bulunur. Ninjaların konumu günümüzün özel kuvvetlerine benziyordu.

6. Su altında da antrenman yaptılar.

Anime’de görülen eğitimlere benzer şekilde, güçlerini ve dayanıklılıklarını artırmak için ormanlarda kilometrelerce yürümeyi ve şelalelerin altında oturmayı içeriyordu.

7. Ninjaların altın çağı 15. ve 16. yüzyıllardı.

Yaygın inanışın aksine 1600’den sonra Japonya’ya barış geldi ve böylece ninjaların düşüşü başladı.

8. Kayan yıldız kullanmazlardı.

Bunun ninjalarla neredeyse hiçbir tarihi teması yok. Yıldız fırlatmak, birçok samuray okulunda kullanılan ve ninjalarla ilişkilendirilen bilinmeyen bir silahtı, ancak 20. yüzyılda çizgi roman ve animasyonlarla ilişkilendirildi.

9. Ninja geçmişi nadiren kaydedilir.

Savaş dönemlerinde çok az ninja kaydı var, ancak 1600’lerde barış geldikten sonra, bazı ninja organizasyonları yeteneklerini kaydetmeye başladı. Bunların en ünlüsü 1676’da yazılan Bansenshukai’dir. Japonya’ya dağılmış tahmini 400 – 500 ninja rehberi vardır, ancak bunların çoğu hala gizli tutulmaktadır.

10. Ninjutsu bir göğüs göğüse çarpışma biçimi değildi.

Popüler inanç, Ninjutsu’nun bir göğüs göğüse dövüş şekli olduğuna inanıyor. Gerçekte, ninjalar tarafından kullanılan özel bir göğüs göğüse dövüş fikri, 1950’ler ve 60’lar arasında Japonya’da tek bir kişi tarafından icat edildi.

11. Maske kullanmazlardı.

Aslında, tarihin hiçbir yerinde maske takan bir ninja olduğuna dair kanıt yoktur. Aksine eski ninja rehberleri bize ninjaların maske takmadığını gösteriyor. Bunun yerine düşman yaklaştığında yüzlerini uzun bandanalarla kapatıyorlar ya da gruplar halinde çalışırken ay ışığında birbirlerini görebilmek için beyaz bandanalar takıyorlardı.

12. El sembollerinin ninjalarla teması yoktu.

Günümüzde ninjalar, el hareketleriyle yaptıkları batin ninjutsu ile ünlüdür. Buna kuji denir ve aslında ninjalarla herhangi bir teması yoktur. Aslında bu hamleler saçmalıktan kaçınmak için yapılan bir dizi hamledir. Ninjalarla ilişkisi 20. yüzyıla kadar uzanıyor.

13. Ninjalar aslında sihir kullanırdı.

Eski Japon sineması, ninjaların düşmanlarını yenmek için bir grup büyü kullandığını gösterse de, gerçekte bunlar tanrıların yardımını elde etmek için yapılan ritüellerden veya görünmezlik sağlayan sihirli saç tokalarından başka bir şey değildi.

14. Sis bombası kullanmazlardı.

Sis bombası kullanan bir ninjanın görüntüsü kozmiktir. Buna karşılık, Ninja kılavuzları aslında bir duman bombası içermez, ancak kara mayınları, el bombaları, su geçirmez meşaleler, Yunan ateşinin biçimleri, ateşli oklar, patlayıcılar ve zehirli gaz gibi yüzlerce tanım içerir.

15. Görevlerinde başarısız olduklarında kendilerini öldürmezler.

Kayıtlı belgelerde böyle bir kavram bulunmamakla birlikte, bu tamamen bir Hollywood efsanesidir. Bununla birlikte, ninjaların yakalandıklarında kimliklerini gizlemek için kendilerini öldürmüş veya kendi vücutlarını yakmış olabileceklerine dair tarihsel kanıtlar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu