Haber

Rekabet Kurumu’ndan ‘kırmızı et’ açıklaması

Rekabet Kurumu Lideri Birol Küle, kırmızı et fiyat artışlarına ilişkin açıklama yaptı. Kurumun bu artışa ‘son derece duyarlı’ olduğunu söyleyen Küle, “Kurumumuz sektördeki rekabete aykırı davranışları tespit etmek ve bu davranışları en ağır şekilde cezalandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.”

Kırmızı et fiyatlarının özellikle son aylarda ileri geri yüksek artış hızıyla önemli ölçüde arttığına işaret eden Küle, şu değerlendirmede bulundu:

“En temel gıda maddelerinden biri olan kırmızı etteki bu fiyat artışları, şüphesiz Rekabet Kurumu ve diğer ilgili kamu kurumları tarafından yakından takip edilmektedir. Nitekim kurumumuz da kırmızı et konusunda çalışmalar yürütmektedir. 2022 yılından bu yana sektör ve sektörde faaliyet gösteren işletme ve işletme birlikleri hakkında kapsamlı incelemeler devam etmektedir.”

Küle, kırmızı et piyasasının ülke genelini kapsayacak şekilde irdelenmesini amaçlayan bu çalışmalarda, şubenin yapısal ve düzenleyici hususlarının, şubedeki teşebbüslerin ve teşebbüs birliklerinin piyasa davranışlarının ele alındığını belirtti.

‘REKABETÇİ OLMAYAN DAVRANIŞLAR KIRMIZI ET FİYATLARININ YÜKSELMESİNE NEDEN OLABİLİR’

Söz konusu piyasa davranışlarına ilişkin incelemelerin, piyasada rekabet kurallarına aykırı rastgele bir oluşumun olup olmadığına odaklanıldığına işaret eden Küle, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede, öncelikle rakip teşebbüslerin rekabeti sınırlayıcı bir anlaşmaya varıp varmadığı, teşebbüs birliklerinin branşta rekabeti engelleyici karar veya eylemlerinin bulunup bulunmadığı ve büyük şirketlerin bağlarında rekabeti bozucu davranışların ortaya çıkıp çıkmadığı değerlendirilmektedir. dolaylı olarak kırmızı et fiyatlarının yükselmesine neden olabilir.4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’a aykırılık teşkil eden bu davranışların tespiti halinde yüzde 10’a kadar idari para cezası En önemli gıdalardan biri olan kırmızı et fiyat artışları konusunda son derece hassas davranmakta olup, departmandaki rekabete aykırı davranışların tespiti ve düzeltilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu davranışları şiddetle cezalandırın.” (HABER MERKEZİ)

haber-saray.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu