Haber

Tayvan’da Çin adına casusluk yaptıkları şüphesiyle 5 kişi gözaltına alındı

Tayvan’da aralarında diabolo eğitmeni Lu Chi-hsien’in de bulunduğu tamamı emekli asker olan 5 kişi, Çin adına askeri istihbarat toplamak için faal ve emekli askerler topladıkları şüphesiyle gözaltına alındı.

Taipei Bölge Savcılığı, casus grubun lideri Lu’nun Nisan 2022’de bir Çin istihbarat birimi tarafından işe alındığını ve Tayvan’a döndükten sonra aktif olduğunu ve askeri istihbarat elde etmek için bir casus ağı kurmak üzere emekli olduğunu belirtti. Askeri personel toplamaya çalıştığını iddia etti.

Adalet Bakanlığı Soruşturma Bürosu ve New Taipei polisi ile ortaklaşa çalışan savcılar dün 6’sı askeri tesis olmak üzere 25 yerde arama yapıldığını ve Ulusal Güvenlik Yasasını ihlal ettikleri iddiasıyla çok sayıda zanlının sorgulandığını duyurdu.

Taipei Bölge Mahkemesi, Çin adına askeri istihbarat toplamak üzere faal ve gazi asker topladıkları şüphesiyle gözaltına alınan beş zanlının, tamamı gazilerin, soruşturma boyunca tecrit altında tutulmalarını talep eden savcıların talebini kabul etti. Tayvan’dan kaçmalarını ve kanıtları yok etmelerini engelliyor.

Savcılar ayrıca Lu’nun, “uluslararası reel oyun yarışmalarına katılma” kisvesi altında sponsorlardan yaklaşık 194.000 dolar almak için 2020’de kendisini Tayvan Diabolo Federasyonu’nun yöneticisi olarak tanıtmasının ardından dolandırıcılıkla suçlandığını ve Yüksek Mahkeme tarafından suçlu bulunduğunu söyledi. Mart ayında, ancak kaçtı. .

Tayvan Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MND) yapılan açıklamada, casusluk çetesi hakkında çeşitli raporların alınmasının ardından soruşturmanın başlatıldığı ve halen devam ettiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu