Ekonomi

TMO Yönetim Kurulu Başkanı: Tahıl Koridoru’nun askıya alınması iç piyasada üreticiyi sevindirdi

Tarım Ürünleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, Rusya’nın askıya aldığı ‘Tahıl Koridoru’ anlaşmasıyla ilgili ilginç bir noktaya dikkat çekerek, “Tahıl Koridoru’nun askıya alınması iç piyasada bir üretim döngüsü olduğu için üreticiler tarafından ilgiyle karşılanıyor. İç piyasada da fiyatların biraz daha yüksek bir gerçeği takip ettiğini görüyoruz.”

24 Temmuz Basın Şenliği için Afyonkarahisar Valiliği tarafından kentteki yerel ve ulusal medya mensuplarının katılımıyla bir program düzenlendi. Programda konuşan TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, TMO’nun alımları devam eden hububat ürünleri prosesi hakkında bilgi verdi. Güldal, “TMO, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı eserlerin tamamını almaya devam edecek. Ancak herkes aynı anda teslim etmek istiyor, takdir edilmelidir ki hiçbir kurum ve kuruluş bir anda yapamıyor. Biz işin tamamını önümüzdeki gün ve haftalara randevu alarak almak istiyoruz. Afyonkarahisar’da 9 adet alım noktamız var, 11’e çıkardık. Bugünden itibaren günlük alım kapasitemizi 11’e çıkarıyoruz. Afyonkarahisar’da günlük eser alımımızı bu şekilde arttırmış oluyoruz.” dedi.

“Bu yıl verim çok yüksek”

Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaşta Türkiye’nin arabuluculuğuyla oluşturulan Tahıl Koridoru anlaşmasına ilişkin sorulan soruları yanıtlayan Güldal, şunları kaydetti:

“Dış politikalar ve uluslararası ilişkiler üst merciler tarafından değerlendiriliyor. Ancak olaya yönetici pozisyonundan baktığımızda ‘Tahıl Koridoru’nun askıya alınması iç piyasada üretim dönemi olduğu için üreticiler tarafından ilgiyle karşılanıyor. İç piyasada fiyatların bir miktar yukarı yönlü seyrettiğini görüyoruz. Bu sene rekolte çok yüksek, stoklarımız ve alacağımız ürünler 2022-23 yılını rahatlıkla karşılayacaktır.”

Termal otelde gerçekleştirilen toplantıya Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın yanı sıra TMO Yürütme Konseyi Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Yürütme Konseyi Başkanı Sezer Küçükkurt, milletvekilleri, protokol üyeleri ve davetliler katıldı. – AFYONKARAHİSAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu